Seuraa meitä:       

Maalivahti Niko Parkkinen on toistaiseksi Ihmisten joukkueen mukana – Oskari Parviainen on arviolta 2-3 viikkoa Pelicansin riveissä

Lahden Pelicans kutsui maalivahti Oskari Parviaisen takaisin riveihinsä viime viikon päätteeksi. Alustavan arvion mukaan ”Ossi” on Pelicansin mukana 2-3 viikkoa ja palaa mahdollisesti KeuPa HT:n rivehin keväällä. Ihmisten joukkueen mukaan on liittynyt tällä viikolla keuruulaisille tuttu maalivahti Niko Parkkinen, joka aloittaa maalilla illan ottelussa Peliittoja vastaan. Parkkinen on joukkueen mukana toistaiseksi.

Maalivahteja koskeva siirtosääntö runkosarjan lopussa ja pudotuspeleissä toimii seuraavasti:

Liigajoukkueiden sopimusmaalivahdit, jotka eivät ole ns. nuorten pelaajien listalla, saavat liikkua vapaasti Liiga-seuran ja yhden Mestis-seuran välillä Mestiksen runkosarjan loppuun asti. Pudotuspelien alkaessa maalivahti joko palaa Liiga-seuraan tai jatkaa Mestiksessä ja pudotuspelien aikana maalivahti voi siirtyä enää kerran seurojen välillä.